www.zak24.pl
INTERNETOWA KSIĘGARNIA NAUKOWO - AKADEMICKA

Chemia organiczna dla zainteresowanych

21,00 

ISBN/ISSN: 978-83-7348-650-8

Wydanie: 1

Rok publikacji: 2016

Stron: 152

Brak w magazynie

Opis

Chemia organiczna dla zainteresowanych

Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej

Dzierzbicka KrystynaCholewiński GrzegorzRachoń Janusz

 

 

Słowa kluczowe: retrosynteza, syntezy związków chiralnych, kondensacja karbonylowa, synteza peptydów, mechanizmy reakcji organicznych

 

Opis:

Skrypt Chemia organiczna dla zainteresowanych zawiera zagadnienia w formie pytań i odpowiedzi, z krótkim wprowadzeniem teoretycznym, pozwalającym lepiej zrozumieć podstawowe mechanizmy reakcji chemii organicznej, problemy związane z reakcjami kondensacji karbonylowych, syntezy peptydów, a przede wszystkim problematykę syntezy wielofunkcyjnych związków organicznych o znaczeniu komercyjnym (leki, kosmetyki, związki zapachowe). Urok tej dyscypliny naukowej polega na sztuce transformacji związków organicznych, co determinuje jej ogromny potencjał innowacyjny.

Książka jest rozwinięciem wcześniej wydanego skryptu – Chemii organicznej dla opornych pomocnego w opanowaniu podstaw tej nauki. Ten zbiór zadań, wraz z przedstawionymi krok po kroku rozwiązaniami, powinien przybliżyć studentowi tok myślenia i dedukcji. Intencją autorów nie było przekazanie Czytelnikom skryptu do nauczenia się „na pamięć”, tylko zainspirowanie ich do samodzielnego korzystania z podręczników i rozwiązywania zawartych tam zagadnień. Taki sposób studiowania chemii organicznej gwarantuje nie tylko dobry wynik „zaliczenia” tego przedmiotu, ale i satysfakcję studenta, który świadomie wybrał studia chemiczne.

Z satysfakcją należy stwierdzić, że rośnie grupa studentów, którzy korzystając z doświadczeń poprzedników, uruchamiają proces rozumowania i po pewnym czasie odkrywają, że w chemii organicznej wiele rzeczy można przewidzieć. W tym celu należy mieć odrobinę wyobraźni przestrzennej, znać strukturę reagentów, rozkład gęstości elektronowej w cząsteczce i mechanizmy reakcji. Co więcej, to ta grupa studentów odkrywa, że synteza organiczna jest dyscypliną naukową, która na bazie wiedzy o mechanizmach reakcji chemicznych pozwala z różnych substratów, w różnych warunkach reakcji otrzymywać ten sam związek organiczny, najczęściej o znacznym potencjale komercyjnym.

Autorzy są głęboko przekonani, że niniejszy skrypt będzie przydatny zarówno studentom podstawowego kursu chemii organicznej, jak i słuchaczom takich przedmiotów, jak: chemia organiczna II, synteza związków organicznych, chemia leków syntetycznych, strategia syntezy związków organicznych o znaczeniu komercyjnym, a także słuchaczom studium doktoranckiego o profilu organicznym.

 

 

SPIS TREŚCI
1. WSTĘP
2. MECHANIZMY REAKCJI ORGANICZNYCH
3. KONDENSACJA KARBONYLOWA
4. SYNTEZA PEPTYDÓW
5. RETROSYNTEZA
6. SYNTEZY ZWIĄZKÓW CHIRALNYCH
7. PYTANIA SPRAWDZAJĄCE
BIBLIOGRAFIA
WYKAZ SKRÓTÓW i SYMBOLI

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Chemia organiczna dla zainteresowanych”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *