Opis
Wolność pisana po Jałcie
Autor: Stefan Chwin
Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Konferencja w Jałcie ustaliła ostateczny kształt polskich granic i przypieczętowała wepchnięcie naszego kraju w ramiona wschodniego mocarstwa. Jej skutki odczuwamy właściwie aż do dziś niemal w każdym aspekcie naszego życia. W swojej najnowszej książce Stefan Chwin przygląda się Polsce pojałtańskiej i jej mieszkańcom, którzy po wielu latach walki o wolność nie bardzo wiedzą, co począć ze swoim zwycięstwem. Książka ta łączy głęboki namysł nad skomplikowanymi kolejami dwudziestowiecznej historii z wyczuciem paradoksu dziejów, który pewnie nigdy już nas nie opuści. Jej autor poszukuje więc w polityce i literaturze śladów pojałtańskiego pesymizmu, objawiającego się przekonaniem, że komuna nigdy się nie skończy. Udowadnia, że Stalin przygotował grunt pod powstanie Unii Europejskiej. Przesuwa datę odzyskania przez Polskę niepodległości. Sugeruje, że MTV powinno dostać Pokojową Nagrodę Nobla. Podpowiada, o czym w Polsce lepiej głośno nie mówić. Ujawnia, czego tak naprawdę się boimy. Pyta, jak wyzwolić się od Polski.
dr Piotr Sitkiewicz, literaturoznawca
Już wkrótce nakładem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku i Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukaże się najnowsza książka Stefana Chwina – Wolność pisana po Jałcie. Stefan Chwin – profesor zwyczajny nauk humanistycznych, powieściopisarz, krytyk i historyk literatury, a także eseista i grafik. Laureat nagród na najważniejszych festiwalach literackich i kulturalnych w Polsce i za granicą. Nagrodzony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (2002), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008) czy Nagrodą Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literaturoznawstwa oraz badań nad polską i europejską kulturą XIX i XX wieku (2013). Członek Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Polskiego PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz kolegium redakcyjnego „Kwartalnika Artystycznego”.
Polska kultura nadawała słowu „wolność” znaczenia tak dalece sprzeczne, że trudno chyba znaleźć w ludzkim języku słowo o sensach bardziej rozciągliwych, z którymi – jak dowodzi historia – można zrobić wszystko.Ileż to razy oświadczano z oburzeniem: „To, co wy nazywacie wolnością, żadną wolnością nie jest!”. Ileż to razy spierano się o to, która wolność jest „prawdziwa”, a która „fałszywa”! Wypowiadając słowo „wolność”, co innego miał na myśli Jan Paweł II, co innego Bolesław Bierut, co innego Rafał Wojaczek.
Stefan Chwin
Otrzymujemy opowieść w znacznej mierze autobiograficzną, mocno eksponowaną podmiotowością nie tylko w wymiarze gramatycznym, lecz również nasyconą subiektywizmem diagnoz i ocen zjawisk politycznych, społecznych i literackich zachodzących po 1945 roku. Książkę o historii polskiej mentalności po Jałcie, odbitej w dyskursach i tekstach. Z pewnością nie spotka się ona z powszechnym aplauzem, może nawet zrodzić efekt kija włożonego w mrowisko, lecz tylko takie książki mają dziś szansę skupić na sobie uwagę i, co najważniejsze, sprowokować spory, dyskusje.
Z recenzji prof. dr hab. Anny Legeżyńskiej
Spis treści
O czym jest ta książka …. 5
Pamięć po Jałcie
Polska pamięć – dzisiaj. Co pozostaje? Trwały ślad
i mechanizmy niepamiętania…. 9
Czy pamięć sprzyja rozwojowi demokracji? ….25
Trzy polskie niepodległości: 1918, 1989, 1993 …. 36
Prawdziwy koniec wojny. Zerwanie i ciągłość w historii .. 69
Historia strachu w Polsce. Projekt badań . 94
Czy ironia może być językiem prawdy? Kilka uwag
epistemologicznych na temat „pamfletu historycznoliterackiego” …103
Samobójstwo i polska „dziwaczność” …. 119
Sąsiedzi, wolność, trauma
Wielkie deportacje środkowoeuropejskie z lat 1939–1950
w perspektywie aksjologicznej. Wyzwanie dla literatury ..135
„Literatura pogranicza” i dylematy Europy Środkowej .174
Wolność pisana po Jałcie
Formacja duchowa „pojałtańskiego pesymizmu”..193
Wolność pisana po Jałcie . 208
Polska Miłosza, Polska Herberta …. 225
Polskich pisarzy kłopoty z wolnością. Przypadek Nowej Fali …… 252
Julian Kornhauser i Grudzień 1970 … 279
O czym lepiej nie mówić w Polsce
Władcy słów …….293
Strefy chronione. Literatura i tabu w epoce pojałtańskiej ….303
Polskie myślozbrodnie, czyli O czym lepiej nie mówić
głośno w Polsce ….334
Irak i „dusza polska”. Moralne aspekty „narracji irackiej”
w mediach polskich …388
Język Radia Maryja i język medycyny…412
Esesman Aue i kłamstwo Europy .. 427
Przejście przez próg
Dlaczego upadek komunizmu zaskoczył literaturę polską? … 439
Dlaczego właściwie polscy pisarze odrzucili komunizm
– i co z tego wynikło …469
Sytuacja pisarza polskiego po roku 1989 …498
Literatura trzydziestolecia …. 517
Gdańsk, wolność, przyszłość
Gdańsk: nowa tożsamość .. 525
Mity i prawdy nowej gdańskiej pamięci…. 545
Prawdziwy uniwersytet…..564
Wykaz pierwodruków …. 579
Indeks osobowy …..583
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.