www.zak24.pl
INTERNETOWA KSIĘGARNIA NAUKOWO - AKADEMICKA

TYLKO DLA ORŁÓW FIZYKA NIEZWYKŁE ZADANIA I PROBLEMY

23,90 

Wydanie: 1

Rok publikacji: 2020

Stron: 278

Brak w magazynie

Opis

TYLKO DLA ORŁÓW – FIZYKA – NIEZWYKŁE ZADANIA I PROBLEMY

autor: Urbańczyk Andrzej

Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej

 

„Na pewne ciało m działa z pewnej odległości s pewna siła p…” Zadania tego rodzaju, polegające na mechanicznym „podstawieniu do wzoru”, z reguły mnie zniechęcały. Być może dlatego, że od zawsze szukałem w fizyce jej prawdziwego uroku i niezwykłości. Stąd „odkrycia” nastolatka (woltametr burzowy, taśma magnetyczna bez końca, dioda cieczowa, „kieszonkowa atomówka”…). Stąd prowadzenie lekcji w zastępstwie za nauczycieli w czasie nauki liceum, dwie olimpiady fizyczne i budowanie „kosmicznych” rakiet, których startowe eksplozje niepokoiły tzw. organy porządkowe…

Trwające zafascynowanie fizyką przyniosło jednak poważniejsze rezultaty. Ukończenie studiów na Politechnice Gdańskiej, 5 lat asystentury u boku sławy – profesora Ignacego Adamczewskiego – w Zakładzie Fizyki PG (radioaktywność wody morskiej), wieloletnia praca w Dolinie Krzemowej w dziedzinie półprzewodników (fizyka + chemia + przygoda). Przygodą były na przykład marsjańskie lądowniki Viking 1 i Viking 2 wyposażone w elektronikę wyprodukowaną przez nas w Philco-Ford. Jestem też autorem kilku publikacji naukowych i dziesiątek opracowań popularnonaukowych. Zajmuję się również żeglarstwem oceanicznym, wspinaczką, lataniem, praktyką judo i podobnymi „szaleństwami” – stąd zadania dotyczące tych tematów.

[fragment Wstępu]

Zadania zbioru można podzielić na dwie kategorie: zadania rachunkowe i problemy wymagające nie tyle obliczeń (choć Autor od nich nie ucieka), co pogłębionej analizy i dużej wyobraźni. Zbiór cechuje ogromna wszechstronność, to zadania nie tylko z fizyki, lecz także z chemii, astronomii, nawigacji i meteorologii, a nawet technologii. Wartościową cechą książki jest również język – lekki, pełen dystansu i dowcipu, wskazujący jednoznacznie na osobę o sporym doświadczeniu, nie tylko naukowym, ale i życiowym. Przywoływane odniesienia do wydarzeń historycznych zmuszają czytelnika do poszukiwania danych w innych źródłach.

 

Spis treści
DO CZYTELNIKA …..5
1. POWIEDZ, WYMIEŃ, PODAJ… … 7
2. OBLICZ, OCEŃ, ZAPROJEKTUJ ….. 19
3. MECHANIKA CIAŁA STAŁEGO …. 35
Statyka …….35
Kinematyka ……57
Mechanika techniczna …… 82
4. MECHANIKA CIECZY ……109
5. MECHANIKA GAZÓW …… 139
6. CIEPŁO …… 155
7. AKUSTYKA ……173
8. OPTYKA ….. 187
9. ELEKTRYCZNOŚĆ I MAGNETYZM …. 203
Elektryczność ……203
Magnetyzm ….. 230
10. ATOMISTYKA … 243
11. KOSMOS …. 259
ZALECANA LITERATURA ….. 275

Recenzje

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „TYLKO DLA ORŁÓW FIZYKA NIEZWYKŁE ZADANIA I PROBLEMY”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *