www.zak24.pl
INTERNETOWA KSIĘGARNIA NAUKOWO - AKADEMICKA

PRZEWLEKŁY BÓL Terapia poznawczo-behawioralna. Poradnik pacjenta

17,60  (w tym 5% VAT)

Wydanie I
Liczba stron 104
Format 190×245 mm
Oprawa Zeszytowa
ISBN 978-83-7489-767-9
Tytuł oryginału Managing Chronic Pain: A Cognitive-Behavioral Therapy Approach Workbook
Przekład Agnieszka Pałynyczko-Ćwiklińska
Redakcja merytoryczna dr Artur Kołakowski, dr Monika Szaniawska

Brak w magazynie

Opis

PRZEWLEKŁY BÓL Terapia poznawczo-behawioralna. Poradnik pacjenta

Autor: John D. Otis

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

 

Przewlekły ból wpływa na wszystkie obszary naszego życia – na to, jak pracujemy, myślimy i odczuwamy. Utrudnia aktywność zawodową i społeczną, a niemożność podejmowania satysfakcjonujących zajęć sprzyja izolacji, obniża nastrój i prowadzi do pogorszenia kondycji fizycznej. Wszystko to wtórnie potęguje ból. Z biegiem czasu tego rodzaju negatywne wzorce poznawcze i behawioralne umacniają się i stają coraz bardziej odporne na zmiany.

Program terapeutyczny opisany w niniejszej książce opiera się na zasadach terapii poznawczo-behawioralnej, która okazała się skuteczna w przypadku tego rodzaju dolegliwości. Kładzie nacisk przede wszystkim na potrzebę zwiększenia aktywności pacjenta oraz zmiany negatywnych myśli i zachowań mogących podtrzymywać lub nasilać doznania bólowe. Obejmuje między innymi metody radzenia sobie ze stresem, progresywną relaksację mięśni, techniki wyobrażeniowe i restrukturyzację poznawczą. Pomagają one złagodzić ból i ułatwiają radzenie sobie z dolegliwościami, co poprawia jakość życia i zmniejsza zależność od procedur medycznych.

 

Celem programu terapeutycznego jest:
• ograniczenie wpływu bólu na życie pacjenta,
• nabycie umiejętności pozwalających lepiej radzić sobie z bólem,
• poprawa funkcjonowania fizycznego i emocjonalnego,
• złagodzenie bólu i ograniczenie korzystania ze środków przeciwbólowych.

Niniejszy poradnik – stanowiący uzupełnienie podręcznika terapeuty – służy do utrwalania i powtarzania informacji uzyskanych podczas sesji terapeutycznych. Zawiera wszystkie materiały niezbędne do wykonywania zadań wyznaczonych przez terapeutę.

 

Nawet 19% ludzi doświadcza przewlekłego bólu. Pomimo ogromnych postępów, jakie poczyniła medycyna, lekarze nie zawsze są w stanie skutecznie im pomóc. Dlatego wiele osób zmagających się z przewlekłym bólem szuka pomocy u psychologów i psychoterapeutów. Niestety, niewiele metod psychologicznej terapii bólu ma udowodnioną skuteczność. Jednym z chlubnych wyjątków jest terapia poznawczo-behawioralna, której założenia i techniki niezwykle przystępnie i praktycznie – zarówno terapeutom (w podręczniku terapeuty), jak i pacjentom (w poradniku pacjenta) – przybliża John D. Otis.

dr hab. Przemysław Bąbel
Zespół Badania Bólu, Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

Ból towarzyszący licznym zaburzeniom, schorzeniom neurologicznym i urazom utrudnia funkcjonowanie nie tylko w sferze fizycznej – często ma również konsekwencje psychologiczne i społeczne. Przewlekłe cierpienie fizyczne ogranicza codzienną aktywność, sprawia, że myśli koncentrują się głównie na dolegliwościach fizycznych, przez co można czuć się jeszcze bardziej bezradnym i pozbawionym nadziei na powrót do dotychczasowego trybu życia. Z powodu przewlekłego bólu większość pacjentów przestaje angażować się w rutynowe czynności, także te, które zazwyczaj niosły za sobą radość i przyjemność.
Niniejszy poradnik, napisany przez doświadczonego specjalistę profesora Johna D. Otisa, stanowi przystępną propozycję pomocy w codziennym mierzeniu się z przewlekłym bólem. Książka prezentuje program terapeutyczny podzielony na 11 sesji, z których każda wprowadza nową umiejętność pomocną w radzeniu sobie z tą dolegliwością. Oferuje psychoedukację, a także wiele strategii i technik terapeutycznych, które pomagają zapanować nad bólem, dzięki czemu można poprawić jakość życia.

Agnieszka Jasińska
psychoterapeuta poznawczo-behawioraln

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „PRZEWLEKŁY BÓL Terapia poznawczo-behawioralna. Poradnik pacjenta”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *