Opis
Dzieciństwo na Antypodach
Autor: Wojciech Bęben
Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać nam, coraz bardziej unifikującym swe obyczaje Europejczykom, świat ludów pierwotnych był kulturowo niepomiernie bardziej zróżnicowany niż Europa, wraz z wyrosłymi z tego samego pnia rosyjską Eurazją i Ameryką. Mówiąc o ludach pierwotnych, mam na myśli wspólnoty etniczne żyjące poza historią. Poza pisaną, linearną historią, która umiejscawia dzieje narodu – współczesny odpowiednik dawnego mitu – na konkretnej, wymierzalnej skali zmian i przeobrażeń. Takich ludów prawie już nie ma na Ziemi: ich archaiczna kultura roztopiła się pod wpływem wszechogarniającej cywilizacji globalnej, z jej urbanizacją, industrializacją, wysokorozwiniętymi technologiami komunikacji, a także homogenizacją masowej kultury. Relikty tych ludów przetrwały jednak w różnych miejscach naszego globu.
Kilka z tych pozostałości znajduje się na obszarze Australii i Oceanii, który – traktowany jako całość – jest jedynym zamieszkałym makroregionem świata, w którym nigdy nie narodziły się cywilizacje. Co więcej, autochtoni tego obszaru bardziej różnią się między sobą niż my od bliskowschodnich Arabów czy Irańczyków lub też nawet od europejskiego pochodzenia mieszkańców Dalekiego Wschodu. Większość wspólnot plemiennych była tam do niedawna swoistymi, zamkniętymi mikrokosmosami.
Australijscy krajowcy nie znali pojęcia dzieciństwa. Mały człowiek był dla nich osobą przygotowującą się do dorosłości. Ten docelowy stan był rozumiany przez dorosłych jako przejście przez inicjację i wejście w małżeństwo. Do tego czasu dzieci należało przygotować do samodzielnego przetrwania w trudnych warunkach codzienności.
SPIS TREŚCI
WSTĘP. DZIECKO, ZABAWA, WYCHOWANIE
CZĘŚĆ I. ABORYGENI: JAK PRZETRWAĆ
W powijakach
Przyswajanie
Przeprawa
Zderzenie i jego skutki
Gry i zabawy
CZĘŚĆ II. MELANEZYJCZYCY I PAPUASI: JAK PRZYNALEŻEĆ
Pierwsze kroki
Relacje
Jeszcze nie ludzie
Włączenie we wspólnotę
Dzieci ulicy
Gry i zabawy
CZĘŚĆ III. MAORYSI: JAK BYĆ
Powitanie
Nauka
Kaupapa – przezwyciężanie kryzysu
Gry i zabawy
CZĘŚĆ IV. KIENRU: WPLĄTYWANIE W SPOŁECZNOŚĆ
KRÓTKIE PODSUMOWANIE
LITERATURA
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.