www.zak24.pl
INTERNETOWA KSIĘGARNIA NAUKOWO - AKADEMICKA

UZALEŻNIONY MÓZG

39,99 

ISBN: 978-83-7489-872-0
Wydanie 1
Okładka miękka ze skrzydełkami
Liczba stron 248
Format 190 x 245 mm
Tytuł oryginału The Addiction Recovery Skills Workbook: Changing Addictive Behaviors Using CBT, Mindfulness, and Motivational Interviewing Techniques
Przekład Agnieszka Pałynyczko-Ćwiklińska

Opis

UZALEŻNIONY MÓZG Jak wyjść z nałogu, wykorzystując techniki terapii poznawczo-behawioralnej, uważności i dialogu motywującego

Autor: Suzette Glasner-Edwards
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP

 

 

Droga do wyjścia z uzależnienia nie jest prosta. Używki poprawiają samopoczucie, pomagają się odprężyć, funkcjonować w sytuacjach społecznych, uciec od trudności. Często jednak okazjonalne sięganie po alkohol czy narkotyk stopniowo prowadzi do niekontrolowanego przymusu ich używania – do uzależnienia. Nadzieja na poprawę nastroju stanowi ogromną przeszkodę w radzeniu sobie z nałogiem nawet wówczas, gdy już wiesz, że rujnuje on życie twoje i twoich bliskich. Twój uzależniony mózg kusi, nakłania, przekonuje: „To ukoi ból”, „Gdy się napijesz, poczujesz się lepiej”, „Jeśli tylko zechcesz, możesz nad tym zapanować”, „To już ostatni raz”. Ulegasz więc. Nie po raz pierwszy. Właśnie dlatego potrzebujesz konkretnych narzędzi i umiejętności, które pozwolą ci wytrwać w trzeźwości, nawet gdy sytuacja, inni ludzie czy nastrój będą cię popychały na powrót w stronę używek.

 

W niniejszym poradniku znajdziesz zestaw technik, których skuteczność potwierdziły badania naukowe, a które wywodzą się z trzech osobnych, choć uzupełniających się modeli: dialogu motywującegoterapii poznawczo-behawioralnej i uważności. Pomogą ci one podjąć trwałą decyzję o zmianie stylu życia, podtrzymać motywację, która w naturalny sposób ulega wahaniom, a także rozpoznać i zmienić „uzależniające myślenie”, które zwiększa podatność na nawrót uzależnienia. Przy podejmowaniu codziennych decyzji twoje myślenie będzie nastawione na proces zdrowienia, dzięki czemu wytrwasz w abstynencji. Poradzisz sobie z przytłaczającymi myślami, frustracją, słabościami, brakiem wiary w siebie, gniewem, lękiem. Zaczniesz czerpać przyjemność z codziennych, zwyczajnych pozytywnych doświadczeń, a co najważniejsze – przejmiesz kontrolę nad własnym życiem.

 

Wszystkie techniki zostały zilustrowane opisami przypadków i ćwiczeniami, dzięki którym:
• zmienisz destrukcyjne nawyki i zwiększysz samokontrolę,
• przestaniesz działać impulsywnie i polegać na automatycznych odruchach,
• poradzisz sobie z trudnymi emocjami i bolesnymi myślami,
• zaakceptujesz swoje doznania takimi, jakie są, bez ich osądzania,
• będziesz działać w teraźniejszości zamiast rozpamiętywać przeszłość bądź zamartwiać się o przyszłość,
• wzmocnisz pewność siebie i poczucie własnej wartości,
• wykształcisz w sobie trwałą motywację do zmiany,
• naprawisz relacje z bliskimi.

Rozpocznij nowe, satysfakcjonujące życie, na jakie zasługujesz!

 

Suzette Glasner-Edwards stworzyła nowatorskie źródło wiedzy na temat wychodzenia z nałogu. Z szacunkiem dla czytelnika, a jednocześnie w jasny i bezpośredni sposób prezentuje narzędzia niezbędne do tego, by znaleźć w sobie motywację do zmiany, opanować stosowne umiejętności oraz skorzystać z nich, aby ową zmianę wprowadzić i podtrzymać. Doskonale połączyła trzy najważniejsze innowacje ostatniego półwiecza, jeśli chodzi o metody terapeutyczne oparte na dowodach naukowych: terapię poznawczo-behawioralną, wzmacnianie motywacji i uważną obserwację. W każdej z tych dziedzin przeprowadzono badania potwierdzające przydatność owych metod dla osób uzależnionych, które chcą wytrwać w abstynencji. Poradnik Glasner-Edwards to świetne narzędzie dla każdego, kto zmaga się z problemem nadużywania substancji odurzających. Przewiduję, że wejdzie on do kanonu literatury z obszaru uzależnień.

dr John R. McQuaid
profesor psychologii klinicznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco,
współautor książki Peaceful mind

 

Poradnik stanowi doskonały przykład przełożenia zdobyczy współczesnej nauki na umiejętności praktyczne. Autorka wychodzi od wyjaśnienia zmian zachodzących w mózgu w miarę rozwoju uzależnienia, opisując następnie systematyczną drogę do zmiany zachowania i wyjścia z nałogu. Czerpie z najlepszych źródeł nauki o uzależnieniach i przekłada tę wiedzę na zdroworozsądkowy instruktaż do zastosowania od zaraz. Sądzę, że poradnik przyda się bliskim osób uzależnionych w tym samym stopniu, co bezpośrednio zainteresowanym. Jest to niezwykle skuteczne i bardzo praktyczne narzędzie wspomagające zdrowienie z nałogu.

A. Thomas McLellan
były zastępca dyrektora White House Office of National Drug Control Policy

 

SPIS TREŚCI

Przedmowa
Wprowadzenie

Część 1
Zrozumieć uzależnienie
Rozdział 1
Jak dochodzi do uzależnienia
Rozdział 2
Uzależnienie to choroba mózgu

Część 2
Przezwyciężyć uzależnienie
Rozdział 3
Krok 1: wzmocnij motywację i zaangażuj się w zmianę
Rozdział 4
Krok 2: przygotuj się na sukces
Rozdział 5
Krok 3: stań się ekspertem od samego siebie
Rozdział 6
Krok 4: reaguj na zniekształcenia poznawcze
Rozdział 7
Krok 5: zacznij żyć uważnie
Rozdział 8
Krok 6: odkryj nagrody na nowo
Rozdział 9
Krok 7: pokonaj emocjonalne wyzwania
Rozdział 10
Twój osobisty plan wyjścia z uzależnienia

Podziękowania
Przydatne źródła
Bibliografia

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „UZALEŻNIONY MÓZG”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *