www.zak24.pl
INTERNETOWA KSIĘGARNIA NAUKOWO - AKADEMICKA
Promocja!

TRANSDIAGNOSTYCZNA TERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA ZABURZEŃ EMOCJONALNYCH

31,90 

Wydanie 1
Format 165 x 235 mm
Liczba stron 240
Tytuł oryginału Unified Protocol for Transdiagnostic Treatment of Emotional Disorders. Workbook
Przekład Agnieszka Pałynyczko-Ćwiklińska
Redakcja merytoryczna dr n.med. Agnieszka Popiel

Opis

TRANSDIAGNOSTYCZNA TERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA ZABURZEŃ EMOCJONALNYCH Ujednolicony protokół leczenia Poradnik

Autor: Clair Cassiello-Robbins , David H. Barlow, , Hannah T. Boettcher, , Heather Murray Latin, , Jacqueline R. Bullis, , Kate H. Bentley, , Kristen K. Ellard, , Shannon Sauer-Zavala, , Todd J. Farchione,

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

 

Osoby zmagające się z zaburzeniami emocjonalnymi odczuwają silne, niechciane, przytłaczające emocje, które uniemożliwiają im osiąganie ważnych celów życiowych i obniżają komfort życia. Negatywnie odbierają własne przeżycia, doświadczają dyskomfortu wywołanego przez powiązane z nimi doznania fizyczne, są dla siebie bardzo surowe. Intensywnie odczuwają lęk, smutek, złość czy poczucie winy. W celu uniknięcia trudnych przeżyć podejmują działania, które chwilowo poprawiają samopoczucie, lecz na dłuższą metę prowadzą do nasilenia przykrych odczuć. Często cierpią też na zaburzenia współistniejące.

 

Program terapeutyczny opisany w niniejszej książce jest przeznaczony dla osób dotkniętych zaburzeniami emocjonalnymi, takimi jak zaburzenie paniczne, fobia społeczna, zaburzenie lękowe uogólnione, zaburzenie stresowe pourazowe, zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne oraz depresja. Pomaga lepiej zrozumieć odczuwane emocje i rozpoznać działania podejmowane w reakcji na nie. Zmierza do zmiany nawyków związanych z regulacją emocji, aby zmniejszyć intensywność i częstotliwość narzucających się, przytłaczających doświadczeń emocjonalnych. Uczy, że emocje – nawet te trudne i niewygodne – pełnią ważną funkcję, dlatego tak istotna jest ich akceptacja, pozwalająca zapanować nad odruchową reakcją, aby reagować skuteczniej.

 

Celem programu terapeutycznego jest nabycie umiejętności radzenia sobie z przytłaczającymi emocjami, czemu służą:
– lepsze zrozumienie własnych przeżyć emocjonalnych,
– dopuszczanie do siebie emocji oraz ich akceptowanie,
– podważanie automatycznych myśli i rozwijanie elastyczności poznawczej,
– oswojenie się z doznaniami fizycznymi wpływającymi na sposób przeżywania emocji,
– eliminowanie zachowań emocjonalnych i zastępowanie ich bardziej przystosowawczymi.

 

Niniejszy poradnik – stanowiący uzupełnienie podręcznika terapeuty – służy do powtarzania i utrwalania informacji uzyskanych podczas sesji. Zawiera wszystkie materiały niezbędne do wykonywania zadań wyznaczonych przez terapeutę. Jest źródłem rzetelnej wiedzy dla osób uczestniczących w terapii, wspierając ich działania między sesjami. Uwzględniono w nim także wskazówki dotyczące zapobiegania nawrotom zaburzenia.

 

Podręcznik terapeuty i towarzyszący mu niniejszy poradnik to klarowna i łatwa do przyswojenia wykładnia tego, jak krok po kroku prowadzić opartą na dowodach terapię poznawczo-behawioralną niezależnie od rodzaju zaburzeń emocjonalnych. Prezentowane transdiagnostyczne podejście integrujące różne nowe zjawiska, takie jak uważność, uwiarygadniają zarówno badania naukowe potwierdzające jego skuteczność, jak i osoba głównego autora – wybitnego klinicysty i naukowca, który przez ostatnich kilka dekad wywierał znaczący wpływ na rozwój psychoterapii i psychologii klinicznej, szczególnie w obszarze zaburzeń lękowych. Książka zdecydowanie warta lektury, a opisany protokół – zastosowania w praktyce.

dr hab. n. med. Paweł Holas
psychiatra, psychoterapeuta i superwizor PTTPB,
Wydział Psychologii UW

 

Niniejszy poradnik to doskonałe narzędzie dla wszystkich osób zmagających się z depresją i lękiem. Zawiera przystępnie opisaną teorię, ćwiczenia pomagające uporać się ze spadkami nastroju i odczuwanym napięciem, a także zestaw najbardziej aktualnych informacji na temat funkcjonowania człowieka. Czerpie z tradycji terapii o udowodnionej naukowo skuteczności, a jego autorzy należą do najbardziej uznanych badaczy współczesnej psychoterapii.

Agnieszka Wroczyńska
certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, superwizorka PTTPB

 

Recenzje

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „TRANSDIAGNOSTYCZNA TERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA ZABURZEŃ EMOCJONALNYCH”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *