www.zak24.pl
INTERNETOWA KSIĘGARNIA NAUKOWO - AKADEMICKA

BUDOWANIE PEWNOŚCI SIEBIE Podejście skoncentrowane na współczuciu

39,99 

Autor: Mary Welford
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-7489-878-2

Opis

BUDOWANIE PEWNOŚCI SIEBIE Podejście skoncentrowane na współczuciu

Autor: Mary Welford
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP

 

Żyjemy w świecie, który nieustannie nakłania nas do osądzania i oceniania samych siebie. W świecie, w którym dominuje pogląd, że uszczęśliwić nas mogą jedynie sukces, osiągnięcia i działanie. Nic więc dziwnego, że wielu z nas ma skłonność do mierzenia własnej wartości poprzez porównania z innymi. A gdy nie udaje nam się zrealizować własnych celów i zamierzeń, odczuwamy przygnębienie, niepokój, złość, a nawet wstyd. Nasza pewność siebie rośnie, kiedy wszystko układa się po naszej myśli, i gwałtownie spada, kiedy napotykamy trudności. Uaktywnia się wewnętrzny krytyk, który osłabia wiarę w siebie i poczucie własnej wartości – a to z kolei utrudnia radzenie sobie z tym, co spotyka nas w życiu. Jak zatem zbudować pewność siebie, która pozostanie niezależna od zewnętrznych okoliczności?

Mary Welford zachęca w swojej książce do rozwijania samowspółczucia, które stanie się fundamentem pewności siebie. Współczucie dla samego siebie nie ma nic wspólnego z litością, słabością czy pobłażaniem sobie. To wybór, którego dokonujemy. Zamiast bezwzględnej krytyki – wybieramy patrzenie na siebie z życzliwością, akceptacją i empatią. Zamiast karać się za błędy – dajemy sobie prawo do ich popełniania. Zamiast postrzegać sukcesy i porażki jako wyznaczniki naszej wartości – traktujemy je jako przemijające elementy życiowego doświadczenia.
Współczucie dla samego siebie to także uważność i pełen akceptacji kontakt z samym sobą, umiejętność rozpoznawania swoich uczuć, potrzeb i problemów oraz praca nad tym, by rezygnować z tego, co nam nie służy. To w końcu troska o siebie – ze wszystkimi niedoskonałościami i błędami.
Pewność siebie wymaga pracy. Jest czymś, co rozwijamy, a nie czymś, z czym po prostu przychodzimy na świat. Pewność siebie zbudowana na samowspółczuciu jest trwała. Niezależnie od tego, co dzieje się dookoła, dzięki niej czujemy się silni i odporni. Wiemy, że skutecznie poradzimy sobie ze wszystkim, co przyniesie życie.

Dzięki tej książce:
• zrozumiesz funkcjonowanie systemu emocjonalnego człowieka,
• dowiesz się, czym jest samowspółczucie i dlaczego jest tak ważne,
• przestaniesz działać na własną niekorzyść i osłabiać siebie,
• uporasz się z wewnętrznym krytykiem,
• zbudujesz trwałą pewność siebie.

 

Wielu ludzi cierpi w milczeniu i skrycie, zmagając się z różnymi problemami, które mogą mieć związek z brakiem pewności siebie i ze skłonnością do samokrytyki. Niektórzy wstydzą się siebie lub złoszczą się na siebie, z kolei inni boją się, że nie będą w stanie poradzić sobie z czymś w określony sposób. Niestety wstyd może powstrzymywać wielu z nas przed sięgnięciem po pomoc. Ale otwierając swoje serce na współczucie oraz uznając nasze wspólne człowieczeństwo i podatność na cierpienie, możemy postawić pierwsze kroki na drodze ku radzeniu sobie z takimi trudnościami w nowy, skuteczniejszy sposób. Niech moje pełne współczucia życzenia towarzyszą ci w twojej podróży!

prof. Paul Gilbert
współautor książki Uważne współczucie,
członek British Psychological Society

 

Książka Mary Welford proponuje nowe podejście wobec tematu budowania pewności siebie. Nie polega ono na okrucieństwie ciągłego porównywania się z innymi, wartościowania czy też iluzji potrzeby doskonałości. Nie popiera też ciągłego krytykowania samych siebie czy też, z drugiej strony, narcystycznych zapędów. Pomaga zrozumieć, że błędy są czymś naturalnym, że nie zawsze wszystko będzie nam wychodzić, że nie mamy kontroli nad każdym aspektem życia. Potrzebujemy trenować się w mądrej postawie odwagi wobec różnych okoliczności życia. W podejściu współczucia właśnie odwaga jest pierwszą jakością, od której zaczynamy nasz trening. Trening w byciu dojrzałym, mądrym człowiekiem.

Dr Julia E. Wahl,
The Mind Institute, Warszawa; kierownik Podyplomowych Studiów Uważności i Współczucia na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu i we Wrocławiu; Dyrektor Szkolenia Terapii Skoncentrowanej na Współczuciu

 

SPIS TREŚCI
Przedmowa prof. Paul Gilbert
Nota od autorki
Wprowadzenie
Rozdział 1
Pewność siebie jest czymś, co budujemy i podtrzymujemy, a nie czymś, z czym się rodzimy
Rozdział 2
Zrozumieć wpływ ewolucji na każdego z nas
Rozdział 3
Jak i dlaczego działamy na własną niekorzyść oraz w jaki sposób może nam pomoc współczucie
Rozdział 4
Zrozumieć własną historię
Rozdział 5
Czym jest współczucie?
Rozdział 6
Przeszkody w rozwijaniu samowspółczucia
Rozdział 7
Przygotowania do współczucia z wykorzystaniem uważności
Rozdział 8
Dalsze przygotowania do współczucia
Rozdział 9
Rozwijanie współczującego umysłu
Rozdział 10
Współczujące myślenie jako odpowiedź na działanie na własną niekorzyść
Rozdział 11
Pisanie współczujących listów
Rozdział 12
Podejmowanie działania – współczujące zachowanie
Rozdział 13
Dodatkowe strategie pomagające budować pewność siebie
Rozdział 14
Refleksje i plan na przyszłość
Przydatne źródła
Bibliografia
Powered by

 

Wydanie 1
Okładka miękka ze skrzydełkami
Format 190 x 245 mm
Liczba stron 296

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „BUDOWANIE PEWNOŚCI SIEBIE Podejście skoncentrowane na współczuciu”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *